Połączenie Orlenu z PGNiG stało się faktem Powstała największa firma w Polsce

kiedy orlen przejmie pgnig

PKN Orlen przyspiesza z realizacją planów przejęć. Tydzień temu Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu poparło połączenie z Lotosem. Do jej działalności należy też zagospodarowanie złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczenie usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Eksploatacja ruszyła szybciej, niż pierwotnie planowano. Warunkową zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland – operatorem magazynów gazu. Decyzja przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland umowy powierzającej obowiązki operatora systemu magazynowania po wyzbyciu się kontroli nad tą spółką. Na realizację tego środka zaradczego PKN Orlen Zmiany w harmonogramie aplikacji w serwisie PAMM i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji. Podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek opowiadał o dochodach, jakie przyniesie nowy koncern, a także zdradził, że spółka planuje dalsze inwestycje i akwizycje.

W co inwestują najbogatsi z Wall Street? Dokumenty pokazują przejście do defensywy

  1. Łącznie oddane głosy reprezentowały 85,83 proc.
  2. Następna zapewne powstanie w Pile, a potem w Bielsku-Białej i Gorzowie Wielkopolskim.
  3. Akcjonariuszy Grupy Lotos biorących udział w NWZ.

Rynki finansowe niemal całkowicie zignorowały inwazję wojsk izraelskich na południową część Libanu. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że dostawy ropy nie są zagrożone. Restrukturyzacja zatrudnienia, koszty energii i paliw, stan infrastruktury kolejowej, szkody powodziowe oraz sytuacja związana z wojną w Ukrainie będą miały istotne znaczenie dla kondycji finansowej grupy w najbliższych miesiącach.

Zharmonizowana inflacja HICP wyniosła 1,8 proc. Po zakończonym wezwaniu spółka wraz z głównymi akcjonariuszami kontroluje około 83 proc. Jeszcze w tym tygodniu do KNF trafi wniosek o wycofanie akcji z obrotu – dowiedział się “Parkiet”. Inflacja w strefie euro spadła we wrześniu do 1,8 proc.

Szans na duże synergie nie widzą z kolei analitycy. “Zaczynaliśmy w momencie kiedy Skarb Państwa miał ok 27 proc. akcji w Orlenie. Dziś ma bez mała 50 proc. akcji w koncernie. Nie ma żadnej możliwości przejęcia Orlenu.” Stworzenie zintegrowanej Grupy umożliwiłoby pełne wykorzystanie i rozwój kompetencji pracowników. Obecnie na rynku odczuwalny jest deficyt pracowników, szczególnie w branży produkcyjnej. W wyniku konsolidacji łączne zatrudnienie wyniosłoby ponad 60 tys.

Kluczowe ruchy w tym zakresie jednak dopiero przed nim. O tym, że nie będzie łatwo, najlepiej świadczy skomplikowany proces łączenia krajowych aktywów wydobywczych. W poniedziałek 26 września rząd zgodził się na połączenie Orlenu z PGNiG.

Połączenie z PGNiG

Według rządu przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Zgodnie z wnioskiem, zawieszenie obrotu akcjami PGNiG ma nastąpić od 31 października 2022 r. Do dnia ich wykluczenia z obrotu giełdowego, czyli do dnia wpisania połączenia z PKN Orlen do rejestru.

Skonsolidowane sprawozdanie Grupy Kapitałowej ORLEN z płatności na rzecz administracji publicznej w 2021 roku

Zapewniamy energię i paliwa ponad 100 milionom Europejczyków. Działamy z pasją i stale poszukujemy nowych możliwości rozwoju. Rząd na połączenie Orlenu i PGNiG zgodził się 26 września. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen podjęło uchwałę w sprawie połączenia z PGNiG oraz o odpowiednich zmianach w statucie PKN Orlen 28 września br.

Drugie dno afery ze szwajcarską spółką Orlenu. Były członek zarządu przemówił

Chodzi zwłaszcza o duży portfel koncesji poszukiwawczych i wydobywczych w obszarze ropy i gazu, inwestycje w alternatywne źródła energii, rozwijany sektor ciepłowniczy, rozbudowaną sieć dystrybucyjną i instalacje magazynowe. – Łącząc nasze doświadczenia i kapitał, znacznie poszerzymy ofertę dla naszych klientów Różnicowe stopy procentowe zarówno biznesowych, jak i indywidualnych. Jako jeden koncern zyskamy także zupełnie nową pozycję negocjacyjną – zarówno w przypadku zakupu surowców, jak i wejścia na międzynarodowy rynek obrotu paliwami i energią – twierdzi Waksmundzka-Olejniczak. Połączenie zostanie zrealizowane poprzez przejęcie, w ramach którego cały majątek spółki PGNiG S.A.

kiedy orlen przejmie pgnig

Zarządy obu łączących się spółek przekonują, że fuzja jest korzystna, a nawet niezbędna, zarówno dla obu grup, jak i całej krajowej gospodarki. – Tworzenie silnych koncernów o zróżnicowanych, komplementarnych obszarach działalności to nie tylko międzynarodowy standard, ale także konieczność z punktu widzenia wyzwań transformacji energetycznej i powodzenia dalszego rozwoju naszej gospodarki. Dlatego tak ważne jest umiejętne realizowanie strategicznych założeń – twierdzi Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodaje, że Fortrade Broker: Krótka recenzja dla koncernu to przede wszystkim inwestycje w kierunku zero- i niskoemisyjnych źródeł energii, a co za tym idzie, modernizacja sektora energetycznego Polski i całego regionu.

W tym kontekście istotny byłby potencjał jednostek gazowych do bilansowania nieregularnego profilu wytwarzania z odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie zarządzanie szerokim portfolio aktywów umożliwiłoby optymalizację handlu na hurtowym rynku energii elektrycznej. Na początku czerwca tego roku zarządy Orlenu i Lotosu uzgodniły i podpisały plan połączenia. Spółki ustaliły, że w zamian za 1 akcję Lotosu akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji Orlenu. W momencie przejęcia akcjonariusze Lotosu obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się, z dniem połączenia, akcjonariuszami tej spółki. PKN Orlen podpisał z PGNiG plan połączenia, który zakłada przejęcie gazowego giganta, polegające na przeniesieniu całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje paliwowego koncernu przyznawane akcjonariuszom PGNiG.

Do finalizacji fuzji dojdzie po jej zatwierdzeniu przez walne zgromadzenia obu spółek. Z przedstawionego harmonogramu wynika, że we wrześniu obrady odbędą się w Orlenie, a w październiku – w PGNiG. Pomiędzy tymi wydarzeniami ma być opublikowany prospekt emisyjny. Z kolei na przełom października i listopada spodziewana jest rejestracja fuzji w KRS. Istotne znaczenie w procesie fuzji będą miały też trwające cały czas rozmowy pomiędzy PGNiG i Orlenem a stroną społeczną gazowniczej spółki. Proces połączenia PKN ORLEN i PGNiG od początku prowadzony jest w dialogu ze stroną społeczną i uwzględnia jej ważną rolę w budowaniu nowej Grupy ORLEN.

Close Menu